Správny vrták pre perfektný závit

Správny vrták pre perfektný závit

Narezať závit nie je žiadna veda, pokiaľ dodržíte niekoľko dôležitých zásad. Jednou z nich je správny priemer vrtáka. Aby sme Vám to uľahčili, máme pre Vás trochu teórie a praktickú tabuľku priemeru vrtákov pre jednotlivé závity.

Metrický závit je najrozšírenejším druhom závitu skrutkového spojenia. Závit sa označuje písmenom M, za ktorým sa uvádza priemer závitu skrutky v milimetroch, napríklad M12.

Metrický závit môže byť:

  • závit základného (štandardného) radu
  • závit s jemným stúpaním – má menšie stúpanie a hĺbku závitu ako závit základného radu
  • závit viacchodový – dvojchodový, trojchodový – viac závitov na jednom tele
  • pravý, ľavý – podľa smeru skrutkovania

Zo všetkých typov metrických závitov je najviac používaný závit základného radu. Tvar výstupkov a dutín, ktoré ho tvoria, sú rovnoramenné trojuholníky, ako je to zrejmé z profilu metrického závitu (obr. 1).

Obr. 1. Profil metrického závitu

 

Aký otvor navŕtať pre najpoužívanejší metrický závit so závitom základného radu? Nie je to žiadna veda, je však potrebné dodržať určité pravidlá.

Napríklad priemer závitu skrutky M12 je 12mm a k tejto skrutke potrebujeme „vyrobiť“ maticu. Ak by sme vyvŕtali otvor s priemerom 12mm, tak skrutka M12 by voľne prechádzala otvorom a závit M12 by nebolo možné narezať závitníkom. Preto musí byť otvor pre rezanie závitu menší, ako výsledný závit. V našom prípade budeme vŕtať otvor 10,2mm (viď tab. 1).

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené potrebné priemery vŕtaných otvorov pre rezanie závitov pri štandardnom stúpaní závitu:

závit stúpanie priemer otvoru
M 2 0,4 1,6
M 2,2 0,45 1,75
M 2,5 0,45 2,05
M 3 0,5 2,5
M 3,5 0,6 2,9
M 4 0,7 3,3
M 5 0,8 4,2
M 6 1 5
M 7 1 6
M 8 1,25 6,8
M 10 1,5 8,5
M 12 1,75 10,2
M 14 2 12
M 16 2 14
M 18 2,5 15,5
M 20 2,5 17,5
M 22 2,5 19,5
M 24 3 21

 

SEQ Tabulka / Arabic 1 - Priemer otvorov pre metrický závit

Hodnoty uvedené v tabuľke platia pre materiály ako je napr. oceľ, hliník a meď. Pre iné materiály (liatina, bronz, mosadz a pod.) a pre iné stúpania závitov ako štandardné, sú aj otvory odlišné (spravidla menšie) a je dobré si ich vopred naštudovať.

Zdroje:
www.tuke.sk,
wikipedia.org


Recenzie článku Pridať recenziu

    Článok zatiaľ nikto nehodnotil.

Ďalšie články

Chvostová píla – nedocenené náradie

Chvostová píla (chvostovka, šabľová píla, mečová píla) je fantastické multifunkčné náradie s perspektívnou budúcnosťou. Má tak široký rozsah rezania, že sa mu nevyrovná žiadne iné náradie. V spojení s vhodnými pílovými listami môže rezať drevo, preglejku, oceľ, nerez, liatinu, plasty, sklo, tehly, dlažbu, kompozitné materiály, pórobetón a rôzne iné stavebné materiály.

Ručná okružná píla – bezpečné nebezpečné náradie

Do „rodiny“ okružných, resp. kotúčových píl patrí najmä ručná okružná píla, pokosová píla a stolová okružná píla – cirkulárka. Nástrojom je pílový kotúč. Prvú ručnú okružnú pílu, ktorá sa podobala tým dnešným, vynašiel v roku 1923 Edmond Michel a mala šnekový pohon. Hromadne sa začala predávať pod značkou Skilsaw, preto sa prenosné okružné píly v niektorých krajinách dodnes často nazývajú Skilsaw alebo Skil Saw.

Zvoľte si Vašu krajinu
Zvoľte krajinu, kam chcete doručiť Vašu objednávku.