Nie ste prihlásený
Prihlásenie Registrácia

Aký druh príklepu potrebujete?

Hlavnou úlohou vŕtačky je vŕtanie. Ako to prebieha, si asi viete predstaviť. Vrták upnutý v upínaní sa otáča, čím odstraňuje materiál a vŕta otvor priemeru vrtáka. Toto je postup pri vŕtaní do mäkkých materiálov. Ak však treba vyvŕtať otvor do stavebného materiálu, napríklad do tehly, betónu alebo kameňa, potrebujeme vŕtačku s príklepom. Tvrdý materiál totiž musíme najskôr rozbiť a až potom odvŕtať.

Podľa princípu činnosti rozlišujeme 2 spôsoby príklepu:

  • Mechanický príklep
  • Elektropneumatický príklep

Vysvetlíme si princíp činnosti oboch príklepov bližšie.

Mechanický príklep

Mechanický príklep funguje tak, že skľučovadlo sa spolu s vrtákom mechanicky posúva dopredu a dozadu vďaka ozubeným kolesám. Tie počas otáčania preskakujú cez seba a tým vzniká pohyb, ktorý nazývame príklep (pozície 1, 2, 3 na obr. 1).

Obr. 1 Princíp činnosti mechanického príklepu

 

Tento príklep nie je vhodný na vŕtanie do betónu, skôr do tehly alebo pórobetónu, teda mäkkých stavebných materiálov. Pri vŕtaní je to cítiť ako mierne vibrácie náradia. Aby ste dosiahli žiadaný efekt, musíte pri vŕtaní tlačiť na vŕtačku silou 5-10 kilogramov.

Tento spôsob príklepu sa používa v klasických elektromechanických vŕtačkách alebo v akumulátorových skrutkovačoch. Bežne ich voláme príklepka alebo jednoducho vŕtačka (obr. 2).

Obr. 2 Vŕtanie mechanickým príklepom

 

Elektropneumatický príklep

Elektropneumatický príklep má viac komponentov a zložitejší mechanizmus.

Pozostáva z upínania (1), úderníka (2), voľnobežného piestu (3), hnacieho piestu (4) a kľukového mechanizmu (5) na obr. 3. Kľukový mechanizmus posúva piest, ktorý opakovane stláča vzduch pred sebou, prenáša rázy na úderník, ten na nárazník a ten priamo na vrták. Týmto pravidelným úderom vrták pôsobí ako sekáč, ktorý rozbíja materiál a točivým pohybom prostredníctvom špirály vrtáka vynáša odvŕtaný materiál z otvoru von.

Obr. 3 Princíp činnosti elektropneumatického príklepu

 

Obr. 4 Vŕtanie do betónu elektropneumatickým príklepom

Jeho účinnosť je výrazne vyššia než pri mechanickom príklepe. Energia elektropneumatického príklepu alebo úderu sa udáva v Jouloch.

Vŕtačky s upínaním SDS-plus majú energiu príklepu 2-5 J a hmotnosť 3-5 kg.

Vŕtačky s upínaním SDS-max majú energiu príklepu 6-20 J a hmotnosť 6-12 kg.

Podľa týchto údajov si vieme vybrať vŕtačku s príklepom práve pre našu prácu. Takáto „vŕtačka“ sa odborne nazýva elektropneumatické kladivo (obr. 4).

 

Využitie náradia s príklepom

Elektromechanickú vŕtačku využijeme s vypnutým príklepom najmä v domácnosti na vŕtanie do dreva a kovu, alebo s príklepom do mäkkých stavebných materiálov.

Elektropneumatické kladivo sa používa na vŕtanie do betónu a kameňa. To predurčuje jeho využitie na komerčné stavebné práce, ale samozrejme aj v domácnosti pri vŕtaní do tvrdých stavebných materiálov.

 

Ako správne vŕtať

Mechanický príklep pracuje s omnoho vyšším počtom úderov (niekoľko desiatok tisíc) ako elektropneumatický (niekoľko tisíc), no s oveľa nižšou energiou úderu.

Pri vŕtaní mechanickým príklepom nedokážeme energiu príklepu ovplyvniť, takže platí - čím viac budeme tlačiť na náradie, tým rýchlejšie budeme vŕtať.

Pokiaľ však vŕtame elektropneumatickým príklepom, tlakom na náradie znižujeme dráhu piestu a tým aj energiu príklepu. Vŕtanie tak bude pomalšie. Pre optimálny výkon sa odporúča na kladivo vôbec netlačiť, nech pracuje vlastnou váhou, čo predlžuje aj životnosť komponentov.

 

Zdroje:
Interné technické a školiace materiály spoločnosti HERMAN
https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektropneumatick%C3%A9_kladivo
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vrtac%C3%AD_kladivo


Recenzie článku Pridať recenziu

  1. Jakub

    Mechanický príklep sa pri tvrdých materiáloch nedá nazvať príklepom.

Ďalšie články

Zvoľte si Vašu krajinu
Zvoľte krajinu, kam chcete doručiť Vašu objednávku.