Prečo je diamantový kotúč na murivo tak podceňovaný
Medzi stavbármi často počuť zaužívané a na prvý pohľad možno aj celkom logicky znejúce tvrdenie, že pre kotúč, ktorý dobre reže tvrdý železobetón, by predsa rezanie mäkkých stavebných materiálov nemal byť žiadny problém!
Je to skutočne tak?
V prvom rade si pripomeňme základnú poučku: čím tvrdší materiál, tým mäkší kotúč a čím abrazívnejší materiál, tým tvrdší kotúč. Pod pojmami „mäkší alebo tvrdší“ kotúč rozumieme mäkšie alebo tvrdšie spojivo v aktívnej reznej časti po obvode kotúča.
Spojivom je najčastejšie prášková zmes rôznych kovov, premiešaná s diamantovými zrnami. Lisovaním v príslušnej forme sa za vysokých teplôt vyrobia diamantové segmenty. Tie sú následne upevnené na diamantovom kotúči (obr. 1).
Práve zmes rôznych kovov v rôznom pomere je určujúca pre vlastnosti spojiva. Neexistuje iba tvrdé alebo iba mäkké spojivo, ale ide o širokú škálu rôzne tvrdých a rôzne mäkkých spojív. Trafiť sa do optimálnej tvrdosti pre konkrétny materiál nie je vôbec jednoduché, ale k veľmi dobrému výsledku sa môžeme priblížiť.
Obr. 1. Diamantový segment (A) pozostáva zo zrniek diamantu (B) a zo spojiva (C)
Obr. 2. Najbežnejšie stavebné materiály
Za tvrdé stavebné materiály sa v stavebníctve považuje najmä vyzretý betón, tvrdý kameň, tvrdá pálená strešná krytina a žula, za mäkké (abrazívne) zase pórobetón, omietka, murivo, pálené alebo šamotové tehly, čerstvý betón alebo prípadne asfalt (obr. 2).
Obe tieto skupiny musíme rezať diamantovými kotúčmi s celkom odlišnými spojivami.
Rozoberme si dva hraničné prípady, aby sme vedeli, čo sa bude pri rezaní diať pokiaľ nedodržíme vyššie uvedené zásady.
Keď budeme kotúčom na tvrdý vyzretý betón rezať abrazívne murivo, pôjde to ako do masla, ale...
Kotúč na tvrdý vyzretý betón má mäkké spojivo, bude z neho dôsledkom rezania abrazívneho materiálu veľmi rýchlo ubúdať. Spolu s čiastočkami prachu odlietajú z rezu aj ostré diamantové zrnká – je ich škoda, ešte si mohli svoje „odrezať“. Kotúč sa preto veľmi rýchlo opotrebuje – doslova a do písmena – pred Vašimi očami.
Pozor - hrozí aj tzv. podrezávanie (nazýva sa aj pobrúsenie) v blízkosti spojenia segmentov s telesom kotúča (obr. 3). Práve v tomto priestore spôsobuje veľmi vysoká abrazivita rezaného materiálu obrusovanie telesa kotúča. Diamantové kotúče pre rezanie tvrdých materiálov nie sú odolné abrazívnemu pôsobeniu obrábaného materiálu a nemajú ani žiadne konštrukčné prvky zvyšujúce odolnosť voči tomuto nepriaznivému javu.
Dochádza k zoslabovaniu hrúbky steny telesa kotúča a nakoniec k oddeleniu segmentu, čo môže mať za následok vážny pracovný úraz.
Iste, kotúčom na tvrdý betón môžeme občas zarezať do abrazívneho materiálu, dokonca to aj doporučujeme ako vhodné riešenie na oživenie jeho rezných schopností. Ak však hodláme rezať väčšie plochy abrazívnych materiálov, je použitie kotúča určeného na tvrdý betón nielen veľmi neekonomické, ale aj nebezpečné.
Obr. 3. Podbrúsenie pod segmentami (A)
A teraz opačný prípad:
Kotúčom určeným na abrazívne murivo budeme rezať vyzretý tvrdý betón.
Kotúč na abrazívne murivo má tvrdé spojivo. Po chvíľke pomerne dobrého rezania bude rezať veľmi pomaly alebo vôbec – to preto, lebo zo začiatku boli zrnká diamantu k dispozícii ostré v plnej svojej kráse. Po chvíľke sa však otupia a tupé zostávajú na svojom mieste - tvrdé spojivo ich nechce uvoľniť. Na chvíľu pomôže oživenie kotúča zarezaním do abrazívneho materiálu, ale pri príliš častom opakovaní Vás to prestane baviť, naviac hrozí prehriatie kotúča a nakoniec neostane nič iné, iba kotúč vymeniť...
Vyjasnite si, čo budete rezať
Najdôležitejším krokom je teda mať jasno v tom, aký materiál bude obrábaný (rezaný). Stavebné materiály, pre ktoré sú primárne určené diamantové rezné kotúče, majú totiž rôzne vlastnosti, ktoré sa musia brať do úvahy a ako už vieme, medzi najdôležitejšie patrí tvrdosť a abrazivita. Každý stavebný materiál je charakteristický určitým pomerom týchto vlastností a preto sú aj rôzne typy diamantových kotúčov.
Spojivo si musí „sadnúť“ s obrábaným materiálom. Akýkoľvek drahý a kvalitný – ale pre daný účel nevhodne zvolený kotúč – bude sklamaním.
Prečo je teda kotúč na murivo tak podceňovaný?
Po prvé – je to preto, že panuje rozšírený, ale technicky absolútne nesprávny názor – „keď to reže tvrdý betón, musí to rezať aj mäkký pórobetón“. Proti zaužívaným tvrdeniam – aj keď sú nesprávne – sa bojuje ťažko. My však už vieme - áno, bude to rezať, ale iba krátko a vieme, s akým výsledkom a akými rizikami.
Obr. 4. Ochranný segment diamantového kotúča (A)
Po druhé – kotúče na abrazívne materiály sú spravidla drahšie ako kotúče na tvrdé materiály, a niekedy dosť podstatne. Je to preto, lebo ich konštrukčné riešenie musí byť aspoň čiastočne odolné podrezávaniu. Napríklad tie s veľkými priemermi na mokré rezanie asfaltu alebo vysokoabrazívneho čerstvého betónu do rezačov spár s výkonnými motormi majú niekoľko šikmých mohutných, tzv. ochranných segmentov (obr. 4).
Malé kotúče do uhlových brúsok pre suché rezanie abrazívnych materiálov majú jednoduchšiu ochranu. Tou je obvykle hrúbka telesa (jadra) kotúča, na ktorom sú upevnené diamantové segmenty. Hrubšie jadro je viac odolné podrezávaniu. Napríklad 125mm diamantový kotúč HERMAN AGRESSA na tvrdé materiály má hrúbku jadra 1,25mm a HERMAN ABRASIVA je takmer o 30% hrubší: až 1,55mm. Naviac dobrý kotúč na abrazívne materiály má málokedy 7mm výšku segmentov – väčšinou viac. Je to samozrejme aj z dôvodu očakávaného väčšieho opotrebovania.
Po tretie – diamantový kotúč pre rezanie niektorých abrazívnych materiálov má konkurenta – pílový list so zubami z tvrdokovu, ktorý je v niektorých aplikáciách – a najmä ak máme chvostovú pílu – celkom dobrým riešením. Iste, rezanie pórobetónu takýmto pílovým listom je ľahšie ako rezanie pálenej tehly. A v rýchlosti rezania stavebných materiálov pílové listy za diamantovými kotúčmi zatiaľ značne zaostávajú.
Záver
To, že sa diamantové kotúče pre rezanie abrazívnych materiálov využívajú oveľa menej ako kotúče na tvrdé stavebné materiály, je vzhľadom na štruktúru materiálov na stavbe a možnosti ich rezania celkom prirodzené. Veď aj my máme zo šiestich typov diamantových kotúčov pre uhlové brúsky iba jeden kotúč vhodný pre abrazívne materiály. Nikdy v počte použitých kotúčov nedobehnú svojich populárnejších súrodencov. Avšak ich použitie je aj vďaka vyššie uvedeným dôvodom oveľa zriedkavejšie, než by si zaslúžili, pričom nemalou mierou sa na tom podpisuje aj nesprávny a pre ne nespravodlivý zaužívaný názor, ktorý sa nám snáď v tomto článku podarilo vyvrátiť.
Kľúčové slová: diamantový kotúč, rezanie, tvrdosť, abrazivita, spojivo, uhlová brúska, rezanie stavebných materiálov, rezanie betónu, rezanie muriva, rezanie kameňa, rezanie tehly
Zdroje:
Interné technické a školiace materiály spoločnosti HERMAN
Mikulas Tóth –
Úplne súhlasíme stále treba používať nato načo je určený. Super článok.
Ján Bunta –
informacia o roznych druhoch reznych kotucov mozno nie prekvapiva ako to, aky dosledok ma ich nespravna volba. som ale skeptik a majster da robotnikovi jednu flexku a jeden rezny kotuc s tym bude robit, kym ho nezoderie, alebo neda vypoved. Preco? lebo je to jednoduchsie, ako mat kotuce viacere a co i len ob den ich menit, podla druhu materialu. Zvysene naklady predsa moze zapocitat do ceny diela...
????
Papp Sándor –
Nagyon hasznos információkat tartalmaz a cikk
Článok obsahuje veľmi užitočné informácie
Preložiť text Zobraziť originálTomáš Vojík –
Hezky vysvětleno, je dobré vědět co kumu prodat. Akorát mnoho výrobců neudává jaký typ kotouče vlastně dodává.
Renáta Sliwková –
Článek je pro nás velkým přínosem do praxe.
Libuša –
Poučné .Ďakujem.
Petr Šindelář –
Informace jsou důležité . Netušil jsem o všech důsledcích nesprávného použití kotoučů .