Diamantový kotúč obojživelník HERMAN BD-70 Hybrid

V každodennom živote sme si obľúbili výrobky, ktoré nám uľahčujú život alebo šetria čas kombináciou dvoch vlastností. Patria sem napríklad hybridné notebooky alebo šampón a kondicionér v jednom.

V technickom svete sa na univerzálne použiteľné produkty pozeráme predsa len trocha inak. Univerzálne pneumatiky sú vhodné na zimu aj leto, ale vynikajúce nie sú ani v jednom období. Univerzálny pílový list alebo diamantový kotúč možno dobre reže rôznorodé materiály, no vynikajúco ani jeden.

Aj v tejto oblasti však existujú výnimky. Nesporne k nim patrí diamantový kotúč – špecialista na dlažbu a obklady – s ktorým možno rezať aj brúsiť.

HERMAN BD-70 Hybrid: pre rezanie a brúsenie okrajov dlažby

Obr. 1 HERMAN BD-70 Hybrid: pre rezanie a brúsenie okrajov dlažby

Ako to vyzerá v praxi dnes

Pri obkladačských prácach treba často rezať a ostrú hranu potom jemne zbrúsiť. Obkladači však so sebou nezvyknú nosiť dve rozdielne brúsky či dva rôzne kotúče. Takže na zbrúsenie hrany použijú jednu uhlovú brúsku a kotúč, ktorým predtým rezali. Výsledok práce nie je vždy ideálny.

 

Požiadavky na nástroj

Aké vlastnosti by mal mať nástroj na rezanie a aj brúsenie dlažby, aby bol výsledok rýchly a pekný?

Musí rezať tenko a presne, ponúkať možnosť obrúsiť hrany hneď po skončení rezu a samozrejme musí zvládnuť obrúsiť roh dlažby do oblúka.

Nesmieme zabudnúť na životnosť – chceme predsa, aby nám nástroj vydržal. Znie to nedosiahnuteľne, ale je to možné.

 

Hybridný diamantový kotúč

Nevšedné riešenie 2v1, ktoré funguje: rezanie a brúsenie jedným nástrojom. Rezná časť kotúča je tvorená množinou hexagónov, pravidelných šesťhranov, navzájom pospájaných do tvaru podobného včelím plástom.

 

Šesťhrany sú vytvorené z diamantových zŕn pospájaných spojivom – toto všetko v 1,6 mm hrúbke. Ideálne na rezanie dlažby, kde je potrebný tenký a presný rez.

Sú umiestnené v medzikruží diamantového kotúča a vytvárajú tak značnú „výšku“ reznej časti – až 25 mm. To zaručuje veľkú reznú plochu a vysokú životnosť.

Táto plocha je určená aj na zabrusovanie hrán – nestane sa, že kotúč skĺzne a zabrúsi viac, než je potrebné. A aby to bolo dokonalé, je pri výrobe použité spojivo strednej tvrdosti, zabezpečujúce dostatočne rýchly rez.

Včelí plást

Obr. 2 Včelí plást

 

Rezná časť hybridného kotúča

Obr. 3 Rezná časť hybridného kotúča

Takže máme všetko. Tenké, presné a pomerne rýchle rezanie, možnosť brúsenia a ešte aj dlhú životnosť. A ako bonus – vynikajúce renomé pre obkladača, lebo dlažby sú narezané presne a pekne.

Jedného dňa bude treba aj tento kotúč vymeniť, avšak dovtedy pretečie ešte veľa vody – resp. veľa štvorcových metrov dlažby bude na mieste presne, so zbrúsenými hranami.

Keďže pri rezaní diamantovými nástrojmi vzniká značné teplo, pre zachovanie dlhej životnosti kotúča odporúčame pomer 2:1. Teda kotúč po každých 20 sekundách rezania chladiť 10 sekundovým voľnobežným chodom brúsky.

 

Ako vyzerá použitie hybridného kotúča pri rezaní a brúsení si môžete pozrieť aj v nasledovnom videu:

 

Zdroje:
Interné technické a školiace materiály spoločnosti HERMAN
https://www.freepik.com/free-photo/sweet-honeycomb-wooden-table_6858423.htm


Recenzie článku Pridať recenziu

  1. Alex

    ????????

Ďalšie články

HERMAN - Slovenská značka svetovej kvality

História spoločnosti Herman Slovakia Production s.r.o. sa začala písať pred 30 rokmi. Jej zameranie však bolo úplne iné, ako ho poznáme dnes. V roku 1992 v skromných priestoroch začala firma s predajom elektrotechnických súčiastok, ktorých bol v tom čase na trhu nedostatok.

Ako vznikol názov „karbobrúska“

Uhlovú brúsku určite pozná každý stavbár, strojár, či domáci kutil. Často ju slangovo nazývame „karbobrúska“. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, odkiaľ pramení toto označenie?Pri hľadaní pôvodu tohto výrazu sa na chvíľu prenesieme do histórie, a to do konca devätnásteho storočia, kedy to všetko „karbo“ začalo. Americký chemik Edward Goodrich Acheson (1856 – 1931) vynašiel …

Zvoľte si Vašu krajinu
Zvoľte krajinu, kam chcete doručiť Vašu objednávku.